środa, 15 kwietnia 2020

Lekcja historii w klasie 2TM2TH (środa, 15.04)

Temat: Kryzys komunizmu w Europie.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z przyczynami słabości ZSRR w latach 80-tych, co doprowadziło po kilku latach do uniezależnienia się państw Europy środkowo-wschodniej od władz w Moskwie.
1. Zapiszcie notatkę do zeszytu:
1.       Kryzys gospodarczy w ZSRR na przełomie lat 70 i 80.
2.       Konflikt afgański.
3.       Bojkot igrzysk olimpijskich w Moskwie.
4.       Od Breżniewa do Gorbaczowa.
5.       Polityka pierestrojki.
6.       Katastrofa w Czarnobylu.


2. Przeczytajcie fragment tematu „Kryzys i upadek komunizmu w Europie” (podręcznik s. 324 – 326, ale bez Jesieni Ludów).

3. Udzielcie odpowiedzi w zeszycie na pytania:

1         Jakie były trzy przyczyny niewydolności gospodarki centralnie planowanej w ZSRR?

      Dlaczego interwencji zbrojna ZSRR w Afganistanie zakończyła się niepowodzeniem?

      W jaki sposób państwa zachodnie zareagowały na interwencję ZSRR w Afganistanie?

      Na czym miała polegać polityka pierestrojki?

      Jakie były skutki katastrofy w Czarnobylu?

       Odpowiedzi na pytania wpiszcie do zeszytu przedmiotowego.
       Pozdrawiam
       Kamil Sztelmach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...