Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams).
Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycznymi, jakie zaszły w
Europie po 1989 roku czyli po upadku komunizmu oraz podejmowanym przez
USA próbom powstrzymania ogarniającego świat terroryzmu islamskiego.
Treści do realizacji:
1. Demokratyzacja państw wyzwolonych spod wpływów ZSRR.
2. Umowy stowarzyszeniowe państw Europy Środkowo-Wschodniej z NATO i UE.
3. Umowa o zniesieniu ceł pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem (NAFTA-1 I 1994).
4. Rozpad Jugosławii i powstanie niepodległej Słowenii, Chorwacji (25 VI 1991), Macedonii
(17 XI 1991) oraz Bośni i Hercegowiny(5 IV 1992).
5. Zakończenie wojny domowej w Jugosławii na mocy porozumień pokojowych w Dayton
(21 XI 1995) i Paryżu (14 XII 1995).
6. Konflikty na Kaukazie po rozpadzie ZSRR (Górski Karabach; Osetia Południowa;
Czeczenia).
7. Fala zamachów ze strony islamskich fundamentalistów (USA-11 IX 2001; Hiszpania-
11 III 2004; Wlk. Brytania-7 VII 2005; Rosja-1 IX 2004).
8. Interwencja wojsk koalicyjnych, kierowanych przez USA, w Iraku (2003-2010).
9. Interwencja wojsk ONZ w Somalii (1992-1995).
10. Zbliżenie Chin do USA w celu współpracy gospodarczej oraz przejęcie przez Chiny
Hongkongu (od Wlk. Brytanii).
11. Rozwój współpracy państw rejonu Pacyfiku (APEC).
środa, 3 czerwca 2020
Lekcja historii w klasach 2wbr2mbr(środa, 3.06).
Temat: Problemy współczesnego świata.
Na ostatniej naszej lekcji chciałbym abyście obejrzeli film, który przybliża Wam problemy, z którymi musi zmierzyć się współczesny świat.
Link do filmu: Problemy i zagrożenia planety Ziemia.
Film trwa 1h 58 min i jest ciekawym spojrzeniem jaki los czeka ludzkość jeżeli nie zmieni podejścia do ochrony naszego globu ziemskiego.
Pozdrawiam i życzę miłych wakacji, bo chyba przed wakacjami już się nie spotkamy.
Kamil Sztelmach
Na ostatniej naszej lekcji chciałbym abyście obejrzeli film, który przybliża Wam problemy, z którymi musi zmierzyć się współczesny świat.
Link do filmu: Problemy i zagrożenia planety Ziemia.
Film trwa 1h 58 min i jest ciekawym spojrzeniem jaki los czeka ludzkość jeżeli nie zmieni podejścia do ochrony naszego globu ziemskiego.
Pozdrawiam i życzę miłych wakacji, bo chyba przed wakacjami już się nie spotkamy.
Kamil Sztelmach
Lekcja historii w klasie 2TZ(sroda, 3.06).
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku.
Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycznymi, jakie zaszły w Europie po 1989 roku czyli po upadku komunizmu oraz podejmowanym przez USA próbom powstrzymania ogarniającego świat terroryzmu islamskiego.1. Notatka do zeszytu.
1. Demokratyzacja państw wyzwolonych spod wpływów ZSRR.
2. Umowy stowarzyszeniowe państw Europy Środkowo-Wschodniej z NATO i UE.
3. Umowa o zniesieniu ceł pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem (NAFTA-1 I 1994).
4. Rozpad Jugosławii i powstanie niepodległej Słowenii, Chorwacji (25 VI 1991), Macedonii
(17 XI 1991) oraz Bośni i Hercegowiny(5 IV 1992).
5. Zakończenie wojny domowej w Jugosławii na mocy porozumień pokojowych w Dayton
(21 XI 1995) i Paryżu (14 XII 1995).
6. Konflikty na Kaukazie po rozpadzie ZSRR (Górski Karabach; Osetia Południowa;
Czeczenia).
7. Fala zamachów ze strony islamskich fundamentalistów (USA-11 IX 2001; Hiszpania-
11 III 2004; Wlk. Brytania-7 VII 2005; Rosja-1 IX 2004).
8. Interwencja wojsk koalicyjnych, kierowanych przez USA, w Iraku (2003-2010).
9. Interwencja wojsk ONZ w Somalii (1992-1995).
10. Zbliżenie Chin do USA w celu współpracy gospodarczej oraz przejęcie przez Chiny
Hongkongu (od Wlk. Brytanii).
11. Rozwój współpracy państw rejonu Pacyfiku (APEC).
2. Praca z tekstem.
Na podstawie tekstu tematu (podręcznik, s. 344-350) udziel pisemnej odpowiedzi na 3 pytania:
1. Jakie były przyczyny rozpadu Jugosławii?
2. Z jakiego powodu doszło do wojny w Czeczeni?
3. W jaki sposób zamach na World Trade Center z 11 IX 2001 r. wpłynął na zmianę polityki USA?
3. Podsumowanie.
Zwróćcie uwagę na wzrost napięcia między światem islamu a światem opartym na tradycjach chrześcijańskich.Wrogość, która pojawiła się w okresie wypraw krzyżowych (XI-XIIIw.) w XX wieku osiągnęła poziom krytyczny. nawet niewielkie sytuacje konfliktowe stają się powodem do agresji i działań o charakterze terrorystycznym.
4. Praca domowa.
Opisz w zeszycie jeden z wymienionych na lekcji konfliktów.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
wtorek, 2 czerwca 2020
Lekcja historii w klasie 2TM2TH(wtorek, 2.06).
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams).
Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycznymi, jakie zaszły w Europie po 1989 roku czyli po upadku komunizmu oraz podejmowanym przez USA próbom powstrzymania ogarniającego świat terroryzmu islamskiego.
Treści do realizacji:
1. Demokratyzacja państw wyzwolonych spod wpływów ZSRR.
2. Umowy stowarzyszeniowe państw Europy Środkowo-Wschodniej z NATO i UE.
3. Umowa o zniesieniu ceł pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem (NAFTA-1 I 1994).
4. Rozpad Jugosławii i powstanie niepodległej Słowenii, Chorwacji (25 VI 1991), Macedonii
(17 XI 1991) oraz Bośni i Hercegowiny(5 IV 1992).
5. Zakończenie wojny domowej w Jugosławii na mocy porozumień pokojowych w Dayton
(21 XI 1995) i Paryżu (14 XII 1995).
6. Konflikty na Kaukazie po rozpadzie ZSRR (Górski Karabach; Osetia Południowa;
Czeczenia).
7. Fala zamachów ze strony islamskich fundamentalistów (USA-11 IX 2001; Hiszpania-
11 III 2004; Wlk. Brytania-7 VII 2005; Rosja-1 IX 2004).
8. Interwencja wojsk koalicyjnych, kierowanych przez USA, w Iraku (2003-2010).
9. Interwencja wojsk ONZ w Somalii (1992-1995).
10. Zbliżenie Chin do USA w celu współpracy gospodarczej oraz przejęcie przez Chiny
Hongkongu (od Wlk. Brytanii).
11. Rozwój współpracy państw rejonu Pacyfiku (APEC).
Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycznymi, jakie zaszły w Europie po 1989 roku czyli po upadku komunizmu oraz podejmowanym przez USA próbom powstrzymania ogarniającego świat terroryzmu islamskiego.
Treści do realizacji:
1. Demokratyzacja państw wyzwolonych spod wpływów ZSRR.
2. Umowy stowarzyszeniowe państw Europy Środkowo-Wschodniej z NATO i UE.
3. Umowa o zniesieniu ceł pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem (NAFTA-1 I 1994).
4. Rozpad Jugosławii i powstanie niepodległej Słowenii, Chorwacji (25 VI 1991), Macedonii
(17 XI 1991) oraz Bośni i Hercegowiny(5 IV 1992).
5. Zakończenie wojny domowej w Jugosławii na mocy porozumień pokojowych w Dayton
(21 XI 1995) i Paryżu (14 XII 1995).
6. Konflikty na Kaukazie po rozpadzie ZSRR (Górski Karabach; Osetia Południowa;
Czeczenia).
7. Fala zamachów ze strony islamskich fundamentalistów (USA-11 IX 2001; Hiszpania-
11 III 2004; Wlk. Brytania-7 VII 2005; Rosja-1 IX 2004).
8. Interwencja wojsk koalicyjnych, kierowanych przez USA, w Iraku (2003-2010).
9. Interwencja wojsk ONZ w Somalii (1992-1995).
10. Zbliżenie Chin do USA w celu współpracy gospodarczej oraz przejęcie przez Chiny
Hongkongu (od Wlk. Brytanii).
11. Rozwój współpracy państw rejonu Pacyfiku (APEC).
Lekcja historii w klasie 1TH (wtorek, 2.06).
Temat: Władze polskie podczas drugiej wojny światowej. (lekcja prowadzona w aplikacji Teams)
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami przeniesienia władz państwowych w 1939 roku do Paryża a następnie w 1940 roku do Londynu oraz strukturą Polskiego Państwa Podziemnego, powstałego na terenach okupowanych przez Niemcy i Rosję.
Treści do realizacji.
1. Zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Władysława Raczkiewicza(Paryż, 30.09.1939).
2. Utworzenie w Paryżu rządu emigracyjnego z premierem gen. Władysławem Sikorskim.
3. Powstanie namiastki polskiego parlamentu - Rady Narodowej RP.
4. Po rezygnacji gen. Rydza-Śmigłego Naczelnym Wodzem zostaje gen. Wł. Sikorski.
5. Tworzenie struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
6. Akcje zbrojne Armii Krajowej.
7. Podziały polityczne polskiego podziemia zbrojnego.
8. Układ Sikorski-Majski (30.07.1941) - próby ratowania Polaków poprzez nawiązanie stosunków
dyplomatycznych.
9. Zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR po ujawnieniu zbrodni katyńskiej(25.04.1943).
10. Śmierć gen. Wł. Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze(4.07.1943).
11. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski a premierem
Stanisław Mikołajczyk.
12. Polskie włądze komunistyczne w ZSRR (PPR, ZPP).
13. na polecenie władz ZSRR w Warszawie powstaje Krajowa Rada Narodowa z
Bolesławem Bierutem na czele(31.12.1943/1.01.1944).
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami przeniesienia władz państwowych w 1939 roku do Paryża a następnie w 1940 roku do Londynu oraz strukturą Polskiego Państwa Podziemnego, powstałego na terenach okupowanych przez Niemcy i Rosję.
Treści do realizacji.
1. Zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Władysława Raczkiewicza(Paryż, 30.09.1939).
2. Utworzenie w Paryżu rządu emigracyjnego z premierem gen. Władysławem Sikorskim.
3. Powstanie namiastki polskiego parlamentu - Rady Narodowej RP.
4. Po rezygnacji gen. Rydza-Śmigłego Naczelnym Wodzem zostaje gen. Wł. Sikorski.
5. Tworzenie struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
6. Akcje zbrojne Armii Krajowej.
7. Podziały polityczne polskiego podziemia zbrojnego.
8. Układ Sikorski-Majski (30.07.1941) - próby ratowania Polaków poprzez nawiązanie stosunków
dyplomatycznych.
9. Zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR po ujawnieniu zbrodni katyńskiej(25.04.1943).
10. Śmierć gen. Wł. Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze(4.07.1943).
11. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski a premierem
Stanisław Mikołajczyk.
12. Polskie włądze komunistyczne w ZSRR (PPR, ZPP).
13. na polecenie władz ZSRR w Warszawie powstaje Krajowa Rada Narodowa z
Bolesławem Bierutem na czele(31.12.1943/1.01.1944).
Lekcja historii w klasie 1mbG1wbG(wtorek, 2.06).
Temat: Władze polskie podczas drugiej wojny światowej.
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami przeniesienia władz państwowych w 1939 roku do Paryża a następnie w 1940 roku do Londynu oraz strukturą Polskiego Państwa Podziemnego, powstałego na terenach okupowanych przez Niemcy i Rosję.
1. Notatka do zeszytu.
1. Zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Władysława Raczkiewicza(Paryż, 30.09.1939).
2. Utworzenie w Paryżu rządu emigracyjnego z premierem gen. Władysławem Sikorskim.
3. Powstanie namiastki polskiego parlamentu - Rady Narodowej RP.
4. Po rezygnacji gen. Rydza-Śmigłego Naczelnym Wodzem zostaje gen. Wł. Sikorski.
5. Tworzenie struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
6. Akcje zbrojne Armii Krajowej.
7. Podziały polityczne polskiego podziemia zbrojnego.
8. Układ Sikorski-Majski (30.07.1941) - próby ratowania Polaków poprzez nawiązanie stosunków
dyplomatycznych.
9. Zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR po ujawnieniu zbrodni katyńskiej(25.04.1943).
10. Śmierć gen. Wł. Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze(4.07.1943).
11. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski a premierem
Stanisław Mikołajczyk.
12. Polskie włądze komunistyczne w ZSRR (PPR, ZPP).
13. na polecenie władz ZSRR w Warszawie powstaje Krajowa Rada Narodowa z
Bolesławem Bierutem na czele(31.12.1943/1.01.1944).
2. Praca z mapą.
W oparciu o informacje umieszczone na mapie w podręczniku (strona 189) udziel pisemnej odpowiedzi:
A. Wymień rejony, w których działały największe skupiska oddziałów partyzanckich?
B. Wskaż tereny, gdzie dochodziło do dywersji na torach kolejowych. Wyjaśnij, jaki był cel tego rodzaju działań.
3. Rozwiń skróty:
SZP - ..............................................................................................
ZWZ - .............................................................................................
Kedyw - ..........................................................................................
BIP - ...............................................................................................
4. Ważne postacie. Do wymienionych nazwisk dopisz po jednym zdaniu, jaką pełnili funkcję w Polskim Państwie Podziemnym lub w polskich władzach emigracyjnych:
gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski - ............................................................................
mjr Henryk Dobrzański "Hubal" - ......................................................................................
płk. Stefan Grot-Rowecki - .................................................................................................
gen. Tadeusz Bór-Komorowski - ........................................................................................
5. Praca z tekstem. Przeczytaj tekst źródłowy (podręcznik, strona 191) i udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Jakie 2 zagadnienia stanowiły największy problem w podjętych w 1941 roku negocjacjach polsko-radzieckich, których celem było przywrócenie stosunków dyplomatycznych?
6. Podsumowanie.
Zwróćcie uwagę na trudną sytuację polskiego rządu na emigracji w Londynie. Podejmowane decyzje polityczne musiały być zgodne z polska racją stanu (m.in. dbałość o los Polaków na terytorium ZSRR) oraz niewywoływaniem napięć w relacjach państw należących do koalicji antyhitlerowskiej (koalicjantem był ZSRR).
Ujawnienie przez władze III Rzeszy prawdziwego sprawcy zbrodni na polskich oficerach w Katyniu (dokonały tego w 1940r. oddziały NKWD na polecenie samego Józefa Stalina) oraz wykazana przez polskie władze chęć wyjaśnienia losu polskich oficerów, z pomocą Czerwonego Krzyża , stała się pretekstem dla władz radzieckich aby zerwać stosunki z polskim rządem i ukryć swoją odpowiedzialność za zabójstwo ponad 20 tysięcy Polaków.
7. Praca domowa. Udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Co chciały zyskać władze komunistyczne w ZSRR inicjując powstanie PPR na polskich ziemiach?
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami przeniesienia władz państwowych w 1939 roku do Paryża a następnie w 1940 roku do Londynu oraz strukturą Polskiego Państwa Podziemnego, powstałego na terenach okupowanych przez Niemcy i Rosję.
1. Notatka do zeszytu.
1. Zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Władysława Raczkiewicza(Paryż, 30.09.1939).
2. Utworzenie w Paryżu rządu emigracyjnego z premierem gen. Władysławem Sikorskim.
3. Powstanie namiastki polskiego parlamentu - Rady Narodowej RP.
4. Po rezygnacji gen. Rydza-Śmigłego Naczelnym Wodzem zostaje gen. Wł. Sikorski.
5. Tworzenie struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
6. Akcje zbrojne Armii Krajowej.
7. Podziały polityczne polskiego podziemia zbrojnego.
8. Układ Sikorski-Majski (30.07.1941) - próby ratowania Polaków poprzez nawiązanie stosunków
dyplomatycznych.
9. Zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR po ujawnieniu zbrodni katyńskiej(25.04.1943).
10. Śmierć gen. Wł. Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze(4.07.1943).
11. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski a premierem
Stanisław Mikołajczyk.
12. Polskie włądze komunistyczne w ZSRR (PPR, ZPP).
13. na polecenie władz ZSRR w Warszawie powstaje Krajowa Rada Narodowa z
Bolesławem Bierutem na czele(31.12.1943/1.01.1944).
2. Praca z mapą.
W oparciu o informacje umieszczone na mapie w podręczniku (strona 189) udziel pisemnej odpowiedzi:
A. Wymień rejony, w których działały największe skupiska oddziałów partyzanckich?
B. Wskaż tereny, gdzie dochodziło do dywersji na torach kolejowych. Wyjaśnij, jaki był cel tego rodzaju działań.
3. Rozwiń skróty:
SZP - ..............................................................................................
ZWZ - .............................................................................................
Kedyw - ..........................................................................................
BIP - ...............................................................................................
4. Ważne postacie. Do wymienionych nazwisk dopisz po jednym zdaniu, jaką pełnili funkcję w Polskim Państwie Podziemnym lub w polskich władzach emigracyjnych:
gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski - ............................................................................
mjr Henryk Dobrzański "Hubal" - ......................................................................................
płk. Stefan Grot-Rowecki - .................................................................................................
gen. Tadeusz Bór-Komorowski - ........................................................................................
5. Praca z tekstem. Przeczytaj tekst źródłowy (podręcznik, strona 191) i udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Jakie 2 zagadnienia stanowiły największy problem w podjętych w 1941 roku negocjacjach polsko-radzieckich, których celem było przywrócenie stosunków dyplomatycznych?
6. Podsumowanie.
Zwróćcie uwagę na trudną sytuację polskiego rządu na emigracji w Londynie. Podejmowane decyzje polityczne musiały być zgodne z polska racją stanu (m.in. dbałość o los Polaków na terytorium ZSRR) oraz niewywoływaniem napięć w relacjach państw należących do koalicji antyhitlerowskiej (koalicjantem był ZSRR).
Ujawnienie przez władze III Rzeszy prawdziwego sprawcy zbrodni na polskich oficerach w Katyniu (dokonały tego w 1940r. oddziały NKWD na polecenie samego Józefa Stalina) oraz wykazana przez polskie władze chęć wyjaśnienia losu polskich oficerów, z pomocą Czerwonego Krzyża , stała się pretekstem dla władz radzieckich aby zerwać stosunki z polskim rządem i ukryć swoją odpowiedzialność za zabójstwo ponad 20 tysięcy Polaków.
7. Praca domowa. Udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Co chciały zyskać władze komunistyczne w ZSRR inicjując powstanie PPR na polskich ziemiach?
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
poniedziałek, 1 czerwca 2020
Lekcja historii w klasie ITZ(poniedziałek, 1.06).
Temat: Los polskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Celem dzisiejszej lekcji jest przybliżenie Wam losu żydowskiej społeczności w Warszawie w 1943 roku. Można powiedzieć wiele słów o walce Żydów o pamięć, którą chcieli wymazać naziści, planujący w ramach Holokaustu likwidację gett żydowskim, w tym getta w Warszawie.
Dlatego też moja dzisiejsza propozycja to propozycja filmu przygotowanego przez Muzeum POLIN w Warszawie pt.: Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.
Film trwa niespełna 30 minut i pokazuje życie codzienne w getcie oraz przybliżam nam wspomnienia osób, którym udało się przeżyć.
Z lekcją nie jest związana żadna praca domowa. Wystarczy że obejrzycie film.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Celem dzisiejszej lekcji jest przybliżenie Wam losu żydowskiej społeczności w Warszawie w 1943 roku. Można powiedzieć wiele słów o walce Żydów o pamięć, którą chcieli wymazać naziści, planujący w ramach Holokaustu likwidację gett żydowskim, w tym getta w Warszawie.
Dlatego też moja dzisiejsza propozycja to propozycja filmu przygotowanego przez Muzeum POLIN w Warszawie pt.: Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.
Film trwa niespełna 30 minut i pokazuje życie codzienne w getcie oraz przybliżam nam wspomnienia osób, którym udało się przeżyć.
Z lekcją nie jest związana żadna praca domowa. Wystarczy że obejrzycie film.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Lekcja historii dla klasy 1mbP1wbP(poniedziałek, 1.06).
Temat: Ostatnie lata Rzeczypospolitej.
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami wywołania ostatniego zrywu w celu ratowania Rzeczypospolitej oraz umiejętności odczytywania informacji z mapy przedstawiającej warunki III rozbioru Polski w 1795r.
1. Wprowadzenie.
Jak pamiętacie z poprzedniej lekcji po II rozbiorze Polski w 1793 roku pod naciskiem grupy Targowiczan i armii rosyjskiej okupującej terytorium Rzeczypospolitej wycofano reformy uchwalone przez Sejm Wielki (w tym Konstytucję 3 maja). W kraju pojawiały się, na początku nieśmiałe, głosy że trzeba ratować Ojczyznę. Nie tylko w kraju ponieważ wielu patriotów opuściło kraj, ratując się przed uwięzieniem.
2. Notatka do zapisania w zeszycie.
1. Grupa polskich patriotów, przebywających w Saksonii, przygotowuje plany powstania.
2. Pod wpływem decyzji Rosjan o zmniejszeniu stanu polskiej armii dochodzi do wybuchu
powstania.
3. Na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko ogłasza się Naczelnikiem powstania i składa
przysięgę, obiecując walkę armii polskiej i ochotników o niepodległość(24 marca 1794).
4. Wymarsz wojska z Krakowa w kierunku Warszawy.
5. Sukces w bitwie pod Racławicami, dzięki ofiarności kosynierów.
6. Wybuch powstania w Warszawie - dowódcą szewc Jan Kiliński.
7. Kościuszko ogłasza w Połańcu uniwersał, obiecując chłopom za udział w powstaniu zniesienie
poddaństwa i ograniczenie pańszczyzny.
8. Brak pomocy ze strony Francji oraz braki powstańczych rekrutów i uzbrojenia ograniczają
rozbudowę polskiej armii.
9. Z pomocą armii pruskiej wojska rosyjskie zdobywają Kraków i zbliżają się do Warszawy.
10 Wybuch powstania w Wielkopolsce zmusza armię pruską do wycofania się a Polski.
11. Klęska powstania w Wielkopolsce.
12. Klęska armii Kościuszki w bitwie pod Maciejowicami (10 X 1794) i wzięcie Kościuszki
do niewoli rosyjskiej.
13. Upadek powstania.
14. III rozbiór Polski (1795).
15. Abdykacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
3. Praca z mapą.
W oparciu o informacje, jakie można odczytać na mapie w podręczniku (strona 122) uzupełnij poniższy tekst właściwymi terminami historycznymi.
W III rozbiorze Polski brały udział: Rosja, ................ i Austria. na mocy układu Rosja otrzymała zajęła ziemie z miastami: Wilno, ....................., Brześć Litewski i ............... . Prusy otrzymały część Mazowsza i Podlasia z miastami: Suwałki, ..................... i Warszawa. Ostatniemu państwu - .................. - przypadła Małopolska i Galicja z miastem .................... .
4. Praca z tekstem źródłowym.
Na podstawie poniższego tekstu udziel odpowiedzi na pytanie: Co chciały uzyskać państwa zaborcze dzięki podpisanemu układowi? Odpowiedź zapiszcie w zeszycie.
Po III rozbiorze rozgorzał spór o przyczyny upadku Polski. Jedni historycy wskazywali słabość wewnętrzną, inni agresywne zamiary Rosji, Prus i Austrii, jeszcze inni za najważniejsze uznawali słaby charakter króla i jego zbytnią zależność od Rosji.
Pozdrawiam.
Kamil Sztelmach
Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami wywołania ostatniego zrywu w celu ratowania Rzeczypospolitej oraz umiejętności odczytywania informacji z mapy przedstawiającej warunki III rozbioru Polski w 1795r.
1. Wprowadzenie.
Jak pamiętacie z poprzedniej lekcji po II rozbiorze Polski w 1793 roku pod naciskiem grupy Targowiczan i armii rosyjskiej okupującej terytorium Rzeczypospolitej wycofano reformy uchwalone przez Sejm Wielki (w tym Konstytucję 3 maja). W kraju pojawiały się, na początku nieśmiałe, głosy że trzeba ratować Ojczyznę. Nie tylko w kraju ponieważ wielu patriotów opuściło kraj, ratując się przed uwięzieniem.
2. Notatka do zapisania w zeszycie.
1. Grupa polskich patriotów, przebywających w Saksonii, przygotowuje plany powstania.
2. Pod wpływem decyzji Rosjan o zmniejszeniu stanu polskiej armii dochodzi do wybuchu
powstania.
3. Na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko ogłasza się Naczelnikiem powstania i składa
przysięgę, obiecując walkę armii polskiej i ochotników o niepodległość(24 marca 1794).
4. Wymarsz wojska z Krakowa w kierunku Warszawy.
5. Sukces w bitwie pod Racławicami, dzięki ofiarności kosynierów.
6. Wybuch powstania w Warszawie - dowódcą szewc Jan Kiliński.
7. Kościuszko ogłasza w Połańcu uniwersał, obiecując chłopom za udział w powstaniu zniesienie
poddaństwa i ograniczenie pańszczyzny.
8. Brak pomocy ze strony Francji oraz braki powstańczych rekrutów i uzbrojenia ograniczają
rozbudowę polskiej armii.
9. Z pomocą armii pruskiej wojska rosyjskie zdobywają Kraków i zbliżają się do Warszawy.
10 Wybuch powstania w Wielkopolsce zmusza armię pruską do wycofania się a Polski.
11. Klęska powstania w Wielkopolsce.
12. Klęska armii Kościuszki w bitwie pod Maciejowicami (10 X 1794) i wzięcie Kościuszki
do niewoli rosyjskiej.
13. Upadek powstania.
14. III rozbiór Polski (1795).
15. Abdykacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
3. Praca z mapą.
W oparciu o informacje, jakie można odczytać na mapie w podręczniku (strona 122) uzupełnij poniższy tekst właściwymi terminami historycznymi.
W III rozbiorze Polski brały udział: Rosja, ................ i Austria. na mocy układu Rosja otrzymała zajęła ziemie z miastami: Wilno, ....................., Brześć Litewski i ............... . Prusy otrzymały część Mazowsza i Podlasia z miastami: Suwałki, ..................... i Warszawa. Ostatniemu państwu - .................. - przypadła Małopolska i Galicja z miastem .................... .
4. Praca z tekstem źródłowym.
Na podstawie poniższego tekstu udziel odpowiedzi na pytanie: Co chciały uzyskać państwa zaborcze dzięki podpisanemu układowi? Odpowiedź zapiszcie w zeszycie.
"Istnieje konieczność zniesienia całkowitego przypominania [...] Królestwa Polskiego. [...] umawiające się strony zobowiązują się nigdy nie umieszczać, wśród tytułów i nazw im przysługujących, nazw łączących się z imieniem Królestwa Polskiego, które obecnie i naz zawsze uznane jest za nieistniejące."5. Podsumowanie.
Po III rozbiorze rozgorzał spór o przyczyny upadku Polski. Jedni historycy wskazywali słabość wewnętrzną, inni agresywne zamiary Rosji, Prus i Austrii, jeszcze inni za najważniejsze uznawali słaby charakter króla i jego zbytnią zależność od Rosji.
Pozdrawiam.
Kamil Sztelmach
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...
-
Temat: Rzeczpospolita pod zwierzchnictwem Rosji. Celem lekcji jest uświadomienie Wam przyczyn słabości Rzeczypospolitej wobec sąsiednich...
-
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...