poniedziałek, 1 czerwca 2020

Lekcja historii dla klasy 1mbP1wbP(poniedziałek, 1.06).

Temat: Ostatnie lata Rzeczypospolitej.

Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami wywołania ostatniego zrywu w celu ratowania Rzeczypospolitej oraz umiejętności odczytywania informacji z mapy przedstawiającej warunki III rozbioru Polski w 1795r.

1. Wprowadzenie.
Jak pamiętacie z poprzedniej lekcji po II rozbiorze Polski w 1793 roku pod naciskiem grupy Targowiczan i armii rosyjskiej okupującej terytorium Rzeczypospolitej wycofano reformy uchwalone przez Sejm Wielki (w tym Konstytucję 3 maja). W kraju pojawiały się, na początku nieśmiałe, głosy że trzeba ratować Ojczyznę. Nie tylko w kraju ponieważ wielu patriotów opuściło kraj, ratując się przed uwięzieniem.

2. Notatka do zapisania w zeszycie.
    1. Grupa polskich patriotów, przebywających w Saksonii, przygotowuje plany powstania.
    2. Pod wpływem decyzji Rosjan o zmniejszeniu stanu polskiej armii dochodzi do wybuchu
        powstania.
    3. Na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko ogłasza się Naczelnikiem powstania i składa
        przysięgę, obiecując walkę armii polskiej i ochotników o niepodległość(24 marca 1794).
    4. Wymarsz wojska z Krakowa w kierunku Warszawy.
    5. Sukces w bitwie pod Racławicami, dzięki ofiarności kosynierów.
    6. Wybuch powstania w Warszawie - dowódcą szewc Jan Kiliński.
    7. Kościuszko ogłasza w Połańcu uniwersał, obiecując chłopom za udział w powstaniu zniesienie
        poddaństwa i ograniczenie pańszczyzny.
    8. Brak pomocy ze strony Francji oraz braki powstańczych rekrutów i uzbrojenia ograniczają
        rozbudowę polskiej armii.
    9. Z pomocą armii pruskiej wojska rosyjskie zdobywają Kraków i zbliżają się do Warszawy.
   10 Wybuch powstania w Wielkopolsce zmusza armię pruską do wycofania się a Polski.
   11. Klęska powstania w Wielkopolsce.
   12. Klęska armii Kościuszki w bitwie pod Maciejowicami (10 X 1794) i wzięcie Kościuszki
        do niewoli rosyjskiej.
   13. Upadek powstania.
   14. III rozbiór Polski (1795).
   15. Abdykacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

3. Praca z mapą.
W oparciu o informacje, jakie można odczytać na mapie w podręczniku (strona 122) uzupełnij poniższy tekst właściwymi terminami historycznymi.

W III rozbiorze Polski brały udział: Rosja, ................ i Austria. na mocy układu Rosja otrzymała zajęła ziemie z miastami: Wilno, ....................., Brześć Litewski i ...............  . Prusy otrzymały część Mazowsza i Podlasia z miastami: Suwałki, ..................... i Warszawa. Ostatniemu państwu - .................. - przypadła Małopolska i Galicja z miastem .................... .

4. Praca z tekstem źródłowym.
Na podstawie poniższego tekstu udziel odpowiedzi na pytanie: Co chciały uzyskać państwa zaborcze dzięki podpisanemu układowi? Odpowiedź zapiszcie w zeszycie.


"Istnieje konieczność zniesienia całkowitego przypominania [...] Królestwa Polskiego. [...] umawiające się strony zobowiązują się nigdy nie umieszczać, wśród tytułów i nazw im przysługujących, nazw łączących się z imieniem Królestwa Polskiego, które obecnie i naz zawsze uznane jest za nieistniejące."
5. Podsumowanie.
Po III rozbiorze rozgorzał spór o przyczyny upadku Polski. Jedni historycy wskazywali słabość wewnętrzną, inni agresywne zamiary Rosji, Prus i Austrii, jeszcze inni za najważniejsze uznawali słaby charakter króla i jego zbytnią zależność od Rosji.

Pozdrawiam.
Kamil Sztelmach














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...