poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Lekcja historii w klasie 1mbP1wbP (poniedziałek, 20 kwietnia).

Temat: Utworzenie Stanów Zjednoczonych.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami powstania pierwszego państwa, które realizowało idee oświeceniowe. Idee te poznaliście na ostatniej lekcji - były to hasła przyznania wszystkim obywatelom wolności osobistej, równości wobec prawa i nienaruszalności własności prywatnej ale także ograniczanie samowoli władców poprzez wprowadzanie zasady trójpodziału władzy (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza).

1. Praca z tekstem. Przeczytaj pierwszą część tematu w podręczniku o oświeceniowych rewolucjach ("Utworzenie Stanów Zjednoczonych - podręcznik, s.107-108) a następnie ułóż we właściwej kolejności wydarzenia zamieszczone poniżej i przepisz je do zeszytu przedmiotowego. Pamiętaj aby w puste miejsca wpisać właściwe daty.

  • Brytyjczycy uznają niepodległość Stanów Zjednoczonych.(...........r.)
  • Wprowadzenie pierwszej poprawko do konstytucji USA, gwarantującej wolność wyznania religijnego i wolność słowa.(............r.)
  • Założenie na początku XVIIw. pierwszej kolonii angielskiej na kontynencie amerykańskim.
  • Ogłoszenie w Filadelfii Deklaracji Niepodległości.(..............r.)
  • Uchwalenie Konstytucji USA.(.............r.)
2. Oceń, czy zdania są prawdziwe czy też fałszywe. Prawdziwe przepisz do zeszytu.

a. W USA występowały dwa rodzaje gospodarstw: farmerskie na Północy i plantacje na Południu(w nich wykorzystywano pracę niewolników).

b. W  1773 roku grupa kolonistów przebrana za Indian wdarła się na statek angielski i wyrzuciła do wody ładunek herbaty (tzw. bostońskie picie herbaty).

c. Jerzy Waszyngton został wybrany w 1787 r. na pierwszego króla USA.

d. Władzę ustawodawczą w USA stanowi Kongres złożony z Izby Reprezentantów i Senatu.

3. Podsumowanie.

Powstanie państwa demokratycznego w Ameryce Północnej zachęciło zwolenników idei oświeceniowych do podjęcia starań o zmianę ustroju państw w Europie, w której władcy dążyli do wprowadzenia lub już wprowadzili rządy absolutne (niczym nie ograniczone).

4. Praca domowa.
Odpowiedz na pytanie: Dlaczego na pierwszej fladze Stanów Zjednoczonych było umieszczonych 13 gwiazd? Jeżeli nie jesteś pewny odpowiedzi przeczytaj uważnie legendę do mapy w podręczniku (s. 108) - jest tam ukryta odpowiedź na pytanie.

Myślę, że dzisiejsze zadania nie są trudne i dlatego chciałbym abyście zrobili zdjęcie notatki z lekcji w zeszycie i wysłali zdjęcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl . Prace Wasze będą ocenione.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...