Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami powstania pierwszego państwa, które realizowało idee oświeceniowe. Idee te poznaliście na ostatniej lekcji - były to hasła przyznania wszystkim obywatelom wolności osobistej, równości wobec prawa i nienaruszalności własności prywatnej ale także ograniczanie samowoli władców poprzez wprowadzanie zasady trójpodziału władzy (ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza).
1. Praca z tekstem. Przeczytaj pierwszą część tematu w podręczniku o oświeceniowych rewolucjach ("Utworzenie Stanów Zjednoczonych - podręcznik, s.107-108) a następnie ułóż we właściwej kolejności wydarzenia zamieszczone poniżej i przepisz je do zeszytu przedmiotowego. Pamiętaj aby w puste miejsca wpisać właściwe daty.
- Brytyjczycy uznają niepodległość Stanów Zjednoczonych.(...........r.)
- Wprowadzenie pierwszej poprawko do konstytucji USA, gwarantującej wolność wyznania religijnego i wolność słowa.(............r.)
- Założenie na początku XVIIw. pierwszej kolonii angielskiej na kontynencie amerykańskim.
- Ogłoszenie w Filadelfii Deklaracji Niepodległości.(..............r.)
- Uchwalenie Konstytucji USA.(.............r.)
a. W USA występowały dwa rodzaje gospodarstw: farmerskie na Północy i plantacje na Południu(w nich wykorzystywano pracę niewolników).
b. W 1773 roku grupa kolonistów przebrana za Indian wdarła się na statek angielski i wyrzuciła do wody ładunek herbaty (tzw. bostońskie picie herbaty).
c. Jerzy Waszyngton został wybrany w 1787 r. na pierwszego króla USA.
d. Władzę ustawodawczą w USA stanowi Kongres złożony z Izby Reprezentantów i Senatu.
3. Podsumowanie.
Powstanie państwa demokratycznego w Ameryce Północnej zachęciło zwolenników idei oświeceniowych do podjęcia starań o zmianę ustroju państw w Europie, w której władcy dążyli do wprowadzenia lub już wprowadzili rządy absolutne (niczym nie ograniczone).
4. Praca domowa.
Odpowiedz na pytanie: Dlaczego na pierwszej fladze Stanów Zjednoczonych było umieszczonych 13 gwiazd? Jeżeli nie jesteś pewny odpowiedzi przeczytaj uważnie legendę do mapy w podręczniku (s. 108) - jest tam ukryta odpowiedź na pytanie.
Myślę, że dzisiejsze zadania nie są trudne i dlatego chciałbym abyście zrobili zdjęcie notatki z lekcji w zeszycie i wysłali zdjęcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl . Prace Wasze będą ocenione.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz