Temat: Rządy Edwarda Gierka.
Celem nasze lekcji jest
zapoznanie Was z założeniami polityki gospodarczej Edwarda Gierka,
bardzo mocno przedstawianej w ramach "propagandy sukcesu" oraz wskazania
głównych postulatów ugrupowań opozycyjnych w latach 70-tych.
Polecenie 1. Przeczytaj fragmenty tematu "Rządy Edwarda Gierka" (podręcznik, s. 312-314) zatytułowane: Dekada rządów Gierka oraz Inwestycje gospodarcze i oceń które z poniższych zdań są prawdziwe. Następnie popraw aby były prawdziwe i wszystkie przepisz do zeszytu.
a. Sukces rządów Gierka opierał się na probie poprawy poziomu życia obywateli.
b. Podjęta próba rozbudowy przemysłu ciężkiego zakończyła się zaciągnięciem trudnych do spłacenia pożyczek zagranicznych.
c. Reforma administracyjna z 1975 roku zmniejszyła liczbę województw z 49 do 17.
d.
Stworzony za czasów rządów Gierka system nomenklatury polegał na
zwiększeniu liczby osób zatrudnionych w strukturach partii i
jednoczesnym wzroście ich uposażenia.
e. Edward Gierek doprowadził do utrudnienia wyjazdów zarobkowych Polaków do USA i na zachód Europy.
f.
Rozwój polskiej gospodarki hamowało uzależnienie od radzieckich
surowców i rezygnacja z rozwoju przemysłu spożywczego na rzecz przemysłu
ciężkiego.
g. Największymi polskimi inwestycjami były
m.in. Huta Katowice, Port Północny w Szczecinie i produkcja Fiata 500 w
fabrykach w Tychach i Bielsku-Białej.
Polecenie 2. Przepisz poniższy tekst i uzupełnij popranymi terminami historycznymi ostatnie dwa zdania.
Pogarszająca
się sytuacja gospodarcza (wprowadzenie kartek żywnościowych oraz
podwyżki cen żywności) doprowadziły do strajków robotniczych w 1976 roku
w Radomiu, Ursusie i Płocku. Ostra reakcja oddziałów MO i ZOMO na
protesty robotników doprowadziła do powstania pierwszych ugrupowań
opozycyjnych. W 1976 r. powstał Komitet ..................
........................ , w którym działali m.in. Antoni
............................. i Zbigniew
........................................ . Rok później powstały:
- Ruch ................ ......................... ........................ i ............................
- .......................... ................... Niepodległej
- ........................ Związki ..........................
- ........................ .......................... Polski.
Polecenie
3. Obejrzyjcie krótki film (do którego link znajduje się poniżej) i
udzielcie odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym na zamieszczone niżej
pytania.
Profesor Eisler o wyborze Jana Pawła II
1. Dlaczego w połowie lat 70-tych doszło do powstania opozycja politycznej (KOR, ROPCiO)?
2. Dlaczego władze komunistyczne wystraszyły się wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża?
Waszą pracę na poprzedniej (!) i na dzisiejszej lekcji będę chciał ocenić dlatego zróbcie zdjęcia (lub skan) notatkom w zeszycie (2 tematy) i wyślijcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl. Będzie za to jedna ocena.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...
-
Temat: Rzeczpospolita pod zwierzchnictwem Rosji. Celem lekcji jest uświadomienie Wam przyczyn słabości Rzeczypospolitej wobec sąsiednich...
-
Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz