wtorek, 7 kwietnia 2020

Lekcje historii w klasach 1TH i 1mbG1wbG. (wtorek, 7.04)

Temat: Wojna poza Europą.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie z przebiegiem działań II wojny światowej w Afryce i na Dalekim Wschodzie.

1. Zapiszcie do zeszytu notatkę:

1. Nieudana ofensywa włoska na terenie Egiptu, Libii i Somalii.
2. Wysłanie przez III Rzeszę Afrika Korps gen. E. Rommla dla wsparcia działań sił włoskich.
3. Skuteczne działania wojsk alianckich dowodzonych przez gen. Montgomeryego i gen. Eisenhowera i klęska Afrika Korps.
4. Założenia i skuteczność niemieckiego planu bitwy o Atlantyk.
5. Japoński atak na Pearl Harbor (7 XII 1941).
6. Skuteczna ofensywa japońska i opanowanie Singapuru, Hongkongu, Birmy, Indonezji i Filipin.
7. Klęski japońskiej armii w bitwach morskich na Morzu Koralowym, Midway (V-VI 1942).
8. Skuteczna ofensywa amerykańska na Guadalcanal (II 1943).
9. Znaczenie lotniskowców dla przebiegu wojny na Pacyfiku.

2. W oparciu o tekst w podręczniku (s. 158-164) udziel odpowiedzi na pytania:

1. Jakie był cel próby podboju wybrzeży Afryki Północnej przez armię włoską?
2. Dlaczego III Rzeszy zależało na zdobyciu i utrzymaniu Libii i Egiptu?
3. W jaki sposób alianci skutecznie zwalczali działania "wilczych stad" na Atlantyku?
4. Dlaczego po bitwach na Morzu Koralowym i Midway wojska japońskie zmuszone zostały do rezygnacji z planów ofensywy na Nową Gwinee i Australię? (podpowiedź znajduje się w tekście "Walki lotniskowców", podręcznik, s.164)

3. Odpowiedzi na pytania zapiszcie w zeszycie przedmiotowym. Sprawdzę je po powrocie do nauki w szkole. 
Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodny świąt.
Kamil Sztelmach








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...