Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z przyczynami słabości ZSRR w latach 80-tych, co doprowadziło po kilku latach do uniezależnienia się państw Europy środkowo-wschodniej od władz w Moskwie.
1. Zapiszcie notatkę do zeszytu:
1.
Kryzys gospodarczy w ZSRR na przełomie lat 70 i
80.
2.
Konflikt afgański.
3.
Bojkot igrzysk olimpijskich w Moskwie.
4.
Od Breżniewa do Gorbaczowa.
5.
Polityka pierestrojki.
6.
Katastrofa w Czarnobylu.
2. Przeczytajcie fragment tematu „Kryzys i upadek komunizmu w
Europie” (podręcznik s. 324 – 326, ale bez Jesieni Ludów).
3. Udzielcie odpowiedzi w
zeszycie na pytania:
1 Jakie były trzy przyczyny niewydolności
gospodarki centralnie planowanej w ZSRR?
2
Dlaczego interwencji zbrojna ZSRR w Afganistanie
zakończyła się niepowodzeniem?
3
W jaki sposób państwa zachodnie zareagowały na
interwencję ZSRR w Afganistanie?
4
Na czym miała polegać polityka pierestrojki?
5
Jakie były skutki katastrofy w Czarnobylu?
Odpowiedzi zapisujecie w zeszycie, nie wysyłacie ich - sprawdzę po powrocie do
nauki w szkole.
Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt.
Kamil Sztelmach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz