poniedziałek, 11 maja 2020

Lekcja historii dla klasy 2TI (poniedziałek, 11.05).

Temat: Kryzys komunizmu w Europie.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z przyczynami słabości ZSRR w latach 80-tych. To właśnie dzięki słabość ZSRR dojdzie po kilku latach do uniezależnienia się państw Europy Środkowo-Wschodniej od władz w Moskwie.
1. Zapiszcie notatkę do zeszytu:
a. Kryzys gospodarczy w ZSRR na przełomie lat 70 i 80.
b. Konflikt afgański.
c. Bojkot igrzysk olimpijskich w Moskwie.
d. Od Breżniewa do Gorbaczowa.
e. Polityka pierestrojki.
f. Katastrofa w Czarnobylu.


2. Przeczytajcie fragment tematu „Kryzys i upadek komunizmu w Europie” (podręcznik s. 324 – 326, ale bez Jesieni Ludów).
Pewnie zwróciliście uwagę na dwie rzeczy.
Po pierwsze daje się zauważyć powiązanie nieudanej interwencji Armii Czerwonej w Afganistanie  z bojkotem igrzysk olimpijskich w Moskwie przez sportowców wielu państw zachodnich.
Po drugie widać różnicę w sposobie sprawowania władzy przez Breżniewa i Gorbaczowa (

3. Udzielcie odpowiedzi w zeszycie na pytania:

1         Jakie były trzy przyczyny niewydolności gospodarki centralnie planowanej w ZSRR?

      Dlaczego interwencji zbrojna ZSRR w Afganistanie zakończyła się niepowodzeniem?


      Na czym miała polegać polityka opierająca się na słowach pierestrojka, głasnost i uskorienie? 

       4. Katastrofa w elektrowni atomowej Czarnobylu.



       26 kwietnia 1986 roku podczas próby awaryjnego wyłączenia reaktora nr 4 doszło do prawdziwej awarii, związanej z błędem człowieka. Obawy przed ujawnieniem prawdziwych skutków awarii reaktora (za kilka dni miały się odbyć uroczystości z okazji 1 Maja) doprowadziły do nieogłoszenia alarmu i naraziły miliony osób cywilnych na skutki skażenia radioaktywnego.
      Cała ta sytuacja pokazała, że nawet Gorbaczow jako sekretarz generalny KPZR, nie jest w stanie zreformować rządzącej partii, której przedstawiciele chętnie podejmowali próby manipulacji informacji.



       P.S. Odpowiedzi na pytania wpisujecie do zeszytu ale nie wysyłacie do mnie.

       Pozdrawiam
       Kamil Sztelmach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...