Jak pamiętacie z naszych ostatnich lekcji, wywołany przez III Rzeszę Niemiecką konflikt, nazwany II wojną światową, rozpoczął się we wrześniu 1939 roku w Polsce. To nasz kraj wyraził sprzeciw wobec żądań niemieckich. Dlatego też wobec polskiego społeczeństwa, już od pierwszych dni okupacji hitlerowskiej, Niemcy zastosowali szereg działań eksterminacyjnych (wyniszczających), których celem było zniechęcenie do popieranie wszelkich prób oporu wobec okupanta a następnie wymordowanie inteligencji, aby kolejne pokolenia gotowe były tylko na niewolniczą pracę dla III Rzeszy.
Po tym krótkim wprowadzeniu myślę, że rozpoznajecie już cel naszej lekcji. Zapoznam Was (a właściwie odświeżę wiedzę z klasy 6 szkoły podstawowej) na temat tego z czym musieli się zmierzyć nasi przodkowie 80 lat temu.
1. Wprowadzenie (do przeczytania).
Wspólne niemiecko-sowieckie działania zbrojne we wrześniu 1939 roku zakończyły się rozbiciem poszczególnych armii Wojska Polskiego i opuszczeniem ziem polskich przez naczelne władze wojskowe i cywilne.
Niemcy bardzo szybko podpisały nowy układ o granicach i przyjaźni z ZSRR (28 wrzesień 1939), dokonując korekty wstępnej propozycji granicy niemiecko-radzieckiej (zawartej w pakcie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939). Dla naszych przodków, zamieszkujących pogranicze Mazowsza i Lubelszczyzny, oznaczało to zamianę okupacji radzieckiej na niemiecką.
Do czasy wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej zachodnią i północną część polskich ziem, zajętych przez Niemców, włączono bezpośrednio do III Rzeszy a z pozostałych ziem stworzono zarządzane przez Hansa Franka Generalne Gubernatorstwo (błędnie nazywane Generalną Gubernią). W 1941 roku do GG dołączono Dystrykt Galicję.
2. Praca z tekstem podręcznika.
Przeczytaj fragment tematu w podręczniku (s. 180-183), wstaw brakujące terminy historyczne w puste miejsca i przepisz do zeszytu.
Zgodnie z założeniami Niemcy chcieli realizować hasło zdobycia "przestrzeni życiowej" na wschodzie poprzez planową eksterminację Żydów i Romów oraz akcję wysiedleńczą ponad 900 tysięcy Polaków z Kraju .............. i innych terenów włączonych do III Rzeszy na teren ....................... Gubernatorstwa. Tych, którzy pozostali zmuszono po podpisania tzw. volklisty, której celem było poddanie germanizacji.
Jesienią 1939 roku Niemcy podjęli pierwsze zorganizowane rozstrzeliwania oraz wysyłania Polaków do obozów .................................. . Szczególną akcję była "Sonderaktion Krakau", w której aresztowano i wysłano do obozu w Sachsenhausen profesorów z .............................. ..................... .
Akcja AB to niemieckie działania z V-VI ............. roku, skierowane przeciwko polskim elitom intelektualnym. W jednej z akcji w podwarszawskich ............................... zginęło około 2000 osób.
W celu zmniejszenia populacji polskiego narodu (planowano pozostawić jedynie 15% polskiej ludności do prac fizycznych) zlikwidowano szkolnictwo średnie i wyższe (pozostawiając szkoły podstawowe i ............................).
Niemcy zmusili także byłych pracowników Polskiej Policji do służby w "................... policji". Do celów propagandowych Niemcy wykorzystywali kina, teatry oraz prasę nazywaną "............................".
3. Praca z mapą.
Zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na mapie w podręczniku(s. 181) i zapisz w zeszycie odpowiedzi na pytania.
Pytanie 1. Jakie 4 miasta pełniły rolę siedzib dystryktów GG?
Pytanie 2. Jakie niemieckie 3 obozy koncentracyjne zbudowali Niemcy do 1941 roku?
Pytanie 3. W jakich miastach na terenie Wielkopolski Niemcy przeprowadzili masową egzekucję Polaków?
4. Podsumowanie.
Zamiast moich słów chciałbym abyście obejrzeli dwa filmy
Pierwszy film to fragment z filmu "Katyn" w reż. Andrzeja Wajdy. Scena przedstawia akcji aresztowania profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1939 roku.
Aresztowanie profesorów. 2min. 41sek.
Natomiast drugie nagranie to prywatny film-zapis zwiedzania obozu w Sachsenhausen, do którego trafili aresztowani profesorowie UJ.
Obóz w Sachsenhausen 5min. 6sek.
5. Praca domowa
Wyślijcie na moją pocztę (kamilsztelmach@interia.pl) zdjęcia/skany zeszytu z dzisiejszą lekcją. Będzie za to ocena.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz