Jak pamiętacie z naszych ostatnich lekcji, wywołany przez III Rzeszę
Niemiecką konflikt, nazwany II wojną światową, rozpoczął się we wrześniu
1939 roku w Polsce. To nasz kraj wyraził sprzeciw wobec żądań
niemieckich. Dlatego też wobec polskiego społeczeństwa, już od
pierwszych dni okupacji hitlerowskiej, Niemcy zastosowali szereg działań
eksterminacyjnych (wyniszczających), których celem było zniechęcenie do
popieranie wszelkich prób oporu wobec okupanta a następnie wymordowanie
inteligencji, aby kolejne pokolenia gotowe były tylko na niewolniczą
pracę dla III Rzeszy.
Po tym krótkim wprowadzeniu myślę, że rozpoznajecie już cel naszej
lekcji. Zapoznam Was (a właściwie odświeżę wiedzę z klasy 6 szkoły
podstawowej) na temat tego z czym musieli się zmierzyć nasi przodkowie
80 lat temu.
1. Wprowadzenie (do przeczytania).
Wspólne niemiecko-sowieckie działania zbrojne we wrześniu 1939 roku
zakończyły się rozbiciem poszczególnych armii Wojska Polskiego i
opuszczeniem ziem polskich przez naczelne władze wojskowe i cywilne.
Niemcy bardzo szybko podpisały nowy układ o granicach i przyjaźni z
ZSRR (28 wrzesień 1939), dokonując korekty wstępnej propozycji granicy
niemiecko-radzieckiej (zawartej w pakcie Ribbentrop-Mołotow z 23
sierpnia 1939). Dla naszych przodków, zamieszkujących pogranicze
Mazowsza i Lubelszczyzny, oznaczało to zamianę okupacji radzieckiej na
niemiecką.
Do czasy wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej zachodnią i
północną część polskich ziem, zajętych przez Niemców, włączono
bezpośrednio do III Rzeszy a z pozostałych ziem stworzono zarządzane
przez Hansa Franka Generalne Gubernatorstwo (błędnie nazywane Generalną
Gubernią). W 1941 roku do GG dołączono Dystrykt Galicję.
2. Praca z tekstem podręcznika.
Przeczytaj
fragment tematu w podręczniku (s. 180-183), wstaw brakujące terminy
historyczne w puste miejsca i przepisz do zeszytu.
Zgodnie
z założeniami Niemcy chcieli realizować hasło zdobycia "przestrzeni
życiowej" na wschodzie poprzez planową eksterminację Żydów i Romów oraz
akcję wysiedleńczą ponad 900 tysięcy Polaków z Kraju .............. i
innych terenów włączonych do III Rzeszy na teren .......................
Gubernatorstwa. Tych, którzy pozostali zmuszono po podpisania tzw. volkslisty, której celem było poddanie germanizacji.
Jesienią
1939 roku Niemcy podjęli pierwsze zorganizowane rozstrzeliwania oraz
wysyłania Polaków do obozów .................................. .
Szczególną akcję była "Sonderaktion Krakau", w której aresztowano i
wysłano do obozu w Sachsenhausen profesorów z
.............................. ..................... .
Akcja
AB to niemieckie działania z V-VI ............. roku, skierowane
przeciwko polskim elitom intelektualnym. W jednej z akcji w
podwarszawskich ............................... zginęło około 2000
osób.
W
celu zmniejszenia populacji polskiego narodu (planowano pozostawić
jedynie 15% polskiej ludności do prac fizycznych) zlikwidowano
szkolnictwo średnie i wyższe (pozostawiając szkoły podstawowe i
............................).
Niemcy
zmusili także byłych pracowników Polskiej Policji do służby w
"................... policji". Do celów propagandowych Niemcy
wykorzystywali kina, teatry oraz prasę nazywaną
"............................".
3. Praca z mapą.
Zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na mapie w podręczniku(s. 181) i zapisz w zeszycie odpowiedzi na pytania.
Pytanie 1. Jakie 4 miasta pełniły rolę siedzib dystryktów GG?
Pytanie 2. Jakie niemieckie 3 obozy koncentracyjne zbudowali Niemcy do 1941 roku?
Pytanie 3. W jakich miastach na terenie Wielkopolski Niemcy przeprowadzili masową egzekucję Polaków?
4. Podsumowanie.
Zamiast moich słów chciałbym abyście obejrzeli dwa filmy
Pierwszy
film to fragment z filmu "Katyń" w reż. Andrzeja Wajdy. Scena
przedstawia akcji aresztowania profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w
1939 roku.
Aresztowanie profesorów. 2min. 41sek.
Natomiast
drugie nagranie to prywatny film-zapis zwiedzania obozu w
Sachsenhausen, do którego trafili aresztowani profesorowie UJ.
Obóz w Sachsenhausen 5min. 6sek.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz