poniedziałek, 25 maja 2020

Lekcja historii w klasie 1TZ(poniedziałek, 25.05).

Temat: Władze polskie podczas drugiej wojny światowej.

Celem lekcji jest zapoznanie Was z okolicznościami przeniesienia władz państwowych w 1939 roku do Paryża a następnie w 1940 roku do Londynu oraz strukturą Polskiego Państwa Podziemnego, powstałego na terenach okupowanych przez Niemcy i Rosję.

1. Notatka do zeszytu.
    1. Zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Władysława Raczkiewicza(Paryż, 30.09.1939).
    2. Utworzenie w Paryżu rządu emigracyjnego z premierem gen. Władysławem Sikorskim.
    3. Powstanie namiastki polskiego parlamentu - Rady Narodowej RP.
    4. Po rezygnacji gen. Rydza-Śmigłego Naczelnym Wodzem zostaje gen. Wł. Sikorski.
    5. Tworzenie struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
    6. Akcje zbrojne Armii Krajowej.
    7. Podziały polityczne polskiego podziemia zbrojnego.
    8. Układ Sikorski-Majski (30.07.1941) - próby ratowania Polaków poprzez nawiązanie stosunków
        dyplomatycznych.
    9. Zerwanie stosunków dyplomatycznych z ZSRR po ujawnieniu zbrodni katyńskiej(25.04.1943).
  10. Śmierć gen. Wł. Sikorskiego w katastrofie lotniczej w Gibraltarze(4.07.1943).
  11. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski a premierem
        Stanisław Mikołajczyk.
  12. Polskie włądze komunistyczne w ZSRR (PPR, ZPP).
  13. na polecenie władz ZSRR w Warszawie powstaje Krajowa Rada Narodowa z
        Bolesławem Bierutem na czele(31.12.1943/1.01.1944).

2. Praca z mapą.
W oparciu o informacje umieszczone na mapie w podręczniku (strona 189) udziel pisemnej odpowiedzi:

    A. Wymień rejony, w których działały największe skupiska oddziałów partyzanckich?

    B. Wskaż tereny, gdzie dochodziło do dywersji na torach kolejowych. Wyjaśnij, jaki był cel tego rodzaju działań.

3. Rozwiń skróty:

SZP - ..............................................................................................
ZWZ - .............................................................................................
Kedyw - ..........................................................................................
BIP - ...............................................................................................

4. Ważne postacie. Do wymienionych nazwisk dopisz po jednym zdaniu, jaką pełnili funkcję w Polskim Państwie Podziemnym lub w polskich władzach emigracyjnych:

gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski - ............................................................................
mjr Henryk Dobrzański "Hubal" - ......................................................................................
płk. Stefan Grot-Rowecki - .................................................................................................
gen. Tadeusz Bór-Komorowski - ........................................................................................

5. Praca z tekstem. Przeczytaj tekst źródłowy (podręcznik, strona 191) i udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:

Jakie 2 zagadnienia stanowiły największy problem w podjętych w 1941 roku  negocjacjach polsko-radzieckich, których celem było przywrócenie stosunków dyplomatycznych?

6. Podsumowanie.
       Zwróćcie uwagę na trudną sytuację polskiego rządu na emigracji w Londynie. Podejmowane decyzje polityczne musiały być zgodne z polska racją stanu (m.in. dbałość o los Polaków na terytorium ZSRR) oraz niewywoływaniem napięć w relacjach państw należących do koalicji antyhitlerowskiej (koalicjantem był ZSRR).
        Ujawnienie przez władze III Rzeszy prawdziwego sprawcy zbrodni na polskich oficerach w Katyniu (dokonały tego w 1940r. oddziały NKWD na polecenie samego Józefa Stalina) oraz wykazana przez polskie władze chęć wyjaśnienia losu polskich oficerów, z pomocą Czerwonego Krzyża , stała się pretekstem dla władz radzieckich aby zerwać stosunki z polskim rządem i ukryć swoją odpowiedzialność za zabójstwo ponad 20 tysięcy Polaków.

7. Praca domowa. Udziel pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Co chciały zyskać władze komunistyczne w ZSRR inicjując powstanie PPR na polskich ziemiach?

Chciałbym abyście zrobili zdjęcie (lub skan) dzisiejszego tematu wpisanego do zeszytu i wysłali do mnie do piątku(29.05) na adres kamilsztelmach@interia.pl. W związku, z tym że to będzie ostatnia ocena jaką otrzymacie w tym roku po otrzymaniu Waszej pracy będę wystawiał propozycje ocen. Jeżeli ktoś będzie miał propozycję oceny np. 2+ to proszę o kontakt na Librusie (będzie możliwość poprawienia oceny żeby była np. ocena 3).

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...