poniedziałek, 25 maja 2020

Lekcja historii w klasie 1mbP1wbP(poniedziałek, 25.05).

Temat: Wojna w obronie Konstytucji i II rozbiór Polski.

Na dzisiejszej lekcji poznacie okoliczność drugiego ciosu, jaki zadały państwa-sąsiedzi Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku, czyli jak doszło do II rozbioru.

1. Praca z tekstem.
Przeczytaj fragment tematu "Walka o reformy ustroju Rzeczypospolitej (podręcznik, strony 118-119) a następnie dokończ i przepisz poniższe zdania do zeszytu:

Na wieść o uchwaleniu Konstytucji 3 maja w miejscowości ...................................... grupa polskich magnatów podpisała akt konfederacji, domagając się od Rosji pomocy w cofnięciu reform ................... Wielkiego i przekazania im władzy w państwie.
Pomimo kilku zwycięstw wojska Rzeczypospolitej nad armią ..................................... (w tym bitwy pod Zieleńcami) polski król przystąpił do konfederatów. Oznaczało brak wiary w zwycięstwo i doprowadziło do rezygnacji z dalszego oporu.
Po klęsce polskiego wojska władze w Warszawie przejął ....................... ambasador i targowiczanie.Wielkim zaskoczeniem było porozumienie Rosji i Prus o II rozbiorze Polski w 1793 roku.

2. Praca z infografiką.
Wykorzystując ilustrację w podręczniku (strona 118) wyjaśnij, kiedy i w jakim celu ustanowiony został order Virtuti Militari.Co oznaczają te słowa?

3. Praca domowa.
W oparciu o mapę w podręczniku (strona 119) napisz w zeszycie jakie ziemie zagarnęły Rosja i Prusy w II rozbiorze..

Dzisiejszą lekcję zapisaną w zeszycie prześlijcie do mnie na adres kamilsztelmach@interia.pl. Prace wyślijcie do końca tygodnia. Pamiętajcie, że zostały nam tylko dwie lekcje i są to ostatnie szanse na zdobycie ocen.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lekcja historii w klasie 2TI(środa, 3.06).

Temat: Europa i świat na przełomie XX i XXI wieku (lekcja prowadzona w aplikacji Teams). Celem lekcji jest zapoznanie ze zmianami politycz...